Sebestyén
A Sebestyén a latin Sebastianus név rövidülésének magyaros alakja, jelentése Szebaszte (latinosan: Sebastia) városából való. A város eredeti neve Szamaria volt, amit Augustus római császár tiszteletére változtattak meg, a görög eredetű Szebaszte városnév jelentése ugyanis, akárcsak a császár nevéé: magasztos, fennkölt, tiszteletre méltó.
***
Becézése: Sebi, Sebike, Sebes, Sebeske
Jellemzése: harcias jellemű, állandóan harcban áll környezetével, családjával. Ráerőlteti akaratát másokra, ezért magányos marad.
***
Elemzés: TAVAM
A névanalízis szerint a Sebestyén név olyan személyiség kialakulását támogatja, akinek nagyszerű üzleti érzéke és éles esze van. Felelősségteljes, a minőség mindenféle megnyilvánulását értékelő ember. Komoly, semmiből nem csinál viccet, már fiatalon érettebb társainál, érdeklődése is más dolgok felé irányul, mint a korosztályában a többieknek. Nagyon fontos számára a család biztonsága és az otthon melege. Itt, szerettei körében érzi, hogy igazán elengedheti magát. Bármit is tűzzön ki magának célul, a tőle telhető legtöbbet megteszi annak elérése érdekében.
***
Sebestyén rezgésszáma:
S + E + B + E + S + T + Y + E + N = 1 + 5 + 2 + 5 + 1 + 2 + 7 + 5 + 5 = 33 = 3 + 3 = 6
Jelentése, értelmezése:
6.: Az egészség, a jólét és a harmónia jelképe
A 6-os számúakat mindig nagy társaság veszi körül, igazi tréfamesterek, akiket remek humor jellemez. Mivel ők is szívesen segítenek másokon, nekik is segítőkezet nyújt mindig valaki. Elítélik a törvénytelenségeket, ők maguk pedig általában szerencsés kézzel nyúlnak a dolgokhoz.
***
További információ:
A császárnak és családtagjainak kijáró cím volt.
***
A femina cikke szerint a név jelentése, felséges. Életfeladata, hogy a szeretteinek biztonságot teremtsen. Végig elkísérheti az anyagi gondoktól való félelem, meg kell tanulnia ezt leküzdenie magában. Ha megküzd a pénzéért, sohasem lesz gondja vele, igaz, időnként sokat veszíthet.
***
Életfeladata környezete biztonságának a megteremtése. Igazán meghatározók az anyagi célok lesznek. Ebben érezheti a világ megbecsülését. Egész életében küzdenie kell az anyagiakért, és ez esetleg túl spórolóssá teheti. Megjelennek a félelmek a veszteségtől, és a szegénységtől. Fel kell ismernie, hogy az anyagi biztonság nem rajtunk múlik. A sors egy pillanat alatt kibillentheti, hiszen nincs objektív szegénység, vagy gazdagság. Amit megteremt, azt mások javára tudja leginkább felhasználni. Hajlamos az anyagi vesztesége, viszont nehezen viseli őket. Könnyen befolyásolhatóvá és irányíthatóvá válhat.
***
Szent Sebestyén, latinul Sebastianus (Narbonne, 256 körül - ?, 288. január 20.) keresztény szent és mártír, aki Diocletianus római császár keresztényüldözéseinek idején halt vértanúhalált.
Sebestyén a legnépszerűbb szentek közé tartozik. Mint segítőszenthez fordultak hozzá pestis és más - embereket vagy állatokat pusztító - járvány idején. Számos egyesület és kézműves céh tisztelte védőszentjeként, ereklyéinek birtoklásáért több település vetélkedik. A művészet Sebestyén vértanúságát sokszor választotta témájául, és számtalan változatban dolgozta föl a mindenkori ízlésnek megfelelően. A szentek római naptára január 20-án emlékezik meg róla Fábián pápával együtt.
Az emléknap dátuma és a megünneplés ténye szinte az egyetlen, ami komolyan vehető tanúságként elfogadható Szent Sebestyénről. Ünnepét egészen a 354. évi római kalendáriumig vissza lehet vezetni. Emlékezetét abban a Via Appián lévő katakombában ülték meg, amely az ő nevét viseli. Már a 4. században építettek ott egy bazilikát, igaz, hogy először az apostolok tiszteletére, csak később lett Szent Sebestyén temploma. Temetésének helye és körülményei nem ismertek, valószínűleg nem ebben a római katakombában helyezték el földi maradványait. Halála időpontjának meghatározására is föltevés eredménye.
*
Sebestyén a római császári gárda tisztje volt, Narbonne-ban született, de Milánóban élt. Doicletianus császár és Maximianus császár nagyra becsülte, és közvetlen környezetébe rendelte. Sebestyén egyszerre tudott császári tiszt és hűséges keresztény lenni, aki bátran védte a hitet. A legenda tehetséges szónoknak mondja a tisztet, aki bajtársait el akarta vezetni a hithez és bátorította a fogságban sínylődő keresztényeket. Végül maga Sebestyén is a császári törvényszék elé került, és hite miatt halálra ítélték. Kinn a szabad mezőn karóhoz kötözték, hogy a katonák halálra nyilazzák. Amikor már halottnak vélték, otthagyták. Egy jámbor római özvegy, Iréne házába fogadta a súlyos sebesültet, és addig ápolta, míg föl nem épült. Amikor Sebestyén ismét megjelent a nyilvánosság előtt, úgy fogadták, mint aki holtából támadt föl.
*
Sebestyén vértanúságának legendája azt a keresztény hitet támasztja alá, miszerint a keresztény élet valójában elpusztíthatatlan. Bármilyen borzalmasak is az alkalmazott kínzások és a halál módjai, alapjában véve nem árthatnak a hívőnek, hiszen ő halhatatlan.
*
Sebestyén ismét a hóhérok kezére került, és másodszor is halálra ítélték. Bunkókkal verték halálra, majd egy csatornába dobták. Testét ezúttal egy Lucina nevű római asszony vette gondjába, és ő temette el.
*
Szent Sebestyénről számos templomot neveztek el az évszázadok során.
Magyarországi templomok közül említhetjük a Szent Sebestyén-templomot, Székesfehérváron és a Szent Sebestyén vértanú templomát Egerben.
Forrás:
https://hu.wikipedia.org/wiki/Sebesty%C3%A9n
https://nevnaplap.hu/sebestyen-nevnap-eredete-es-jelentese/
https://nevekrol.blog.hu/2014/01/20/sebestyen
https://mainevnap.com/sebestyen-nevnapja
https://www.nevnap.com/nev/sebestyen