Perpétua
A Perpétua a latin perpetua szó magyarosított alakja, ami azt jelenti: állandó, zavartalan, folytonos, állhatatos.
A név védőszentje Szent Perpétua, 2. században élt keresztény, aki a keresztényüldözések során vértanú halált halt 203. március 7-én.
Becézési formái a Perpétuácska, Petu, Petuska, Perka.
Jellemzése: nevéhez méltóan rendkívül kitartó és állhatatos, valamint a szokások rabja, szereti a rutint és a kiszámíthatóságot. Ezzel érzelmi világa sokszor ellentmondó, ugyanis hajlamos a szeszélyességre.
***
Szent Perpétua és Szent Felicitász
Ünnepnapja március 7.
Történetük
Szent Perpétua és Felicitász ókeresztény vértanúk voltak, akiket a Septimus Severus-féle keresztényüldözés idején keresztény hitükért börtönbe vetettek és 203. március 7-én Karthágóban vértanúságot szenvedtek hitoktatójukkal és három hittársukkal együtt.
Az észak-afrikai Karthágó környékén élő Perpétua, a fiatal, kisgyermekes patríciusfeleség Felicitásszal, a rabszolganővel együtt hitjelölt volt a keresztények közösségében. Hitoktatójuk Saturus volt: vállalta, hogy a keresztség fölvétele előtt a szükséges oktatásban részesíti őket és még néhány fiatalt.
Septimius Severus császár súlyos büntetés terhe alatt megtiltotta, hogy valaki zsidóvá vagy kereszténnyé legyen. Az ifjú keresztény csoport is áldozata lett a császár rendeletének, aki halálra szánta őket. Saturus, mihelyt értesült a rá bízott hittanulók elfogatásáról, önként jelentkezett, hogy mellettük állhasson. A hitjelöltek a börtönben az első kínálkozó alkalommal megkapták a keresztséget – tudósít Perpétua. A keresztségben erőt nyertek a szenvedések elviseléséhez.
Perpétua naplószerű feljegyzéseket készített a börtönbe vetett és az elítélt keresztények élményeiről. Írása a jegyzőkönyvvel együtt szó szerint az utókorra maradt - innen tudunk rabtársáról, a rabszolga Felicitászról is, aki nyolc hónapos terhes volt. A börtönben lévő keresztény férfiak és nők, szabadok és rabszolgák testvérként tekintettek egymásra a fogságban, és közösen viselték gondját Perpétua velük raboskodó gyermekének és a terhes rabszolganőnek. Közeledett kivégzésük napja, ám Felicitászt még a börtönben tartották volna, mert a római törvények szerint gyermeket váró asszonyt nem volt szabad kivégezni. A kivégzés előtt két nappal azonban mindössze nyolc hónap után világra hozta gyermekét. Mivel mindvégig hűségesek maradtak hitükhöz, a két asszonyt a többi kereszténnyel együtt a vadállatok elé vetették, de mivel az állatok nem ölték meg őket, tőr oltotta ki életüket. Felicitász gyermekét az egyik nővér vette magához és nevelte fel.
***
Perpétua rezgésszáma:
P + E + R + P + E + T + U + A = 7 + 5 + 9 + 7 + 5 + 2 + 3 + 1 = 39 = 3 + 9 = 1 + 2 = 3
Jelentése, értelmezése:
3.: A kételkedés feloldásának száma
Az illető folyamatosan ellenkezik, fenntartásaival küzd. Ennek köszönhetően azonban képes létrehozni életében a tökéletes egységet. Élete célja az ellentétek megszüntetése, amiért mindent képes elkövetni. Legfontosabb célja, hogy jobbá tegye a világot. A döbbenetes felemelkedés, és a megvalósíthatatlannak gondolt győzelem, és az anyagi jólét megtalálását jelzi.
Ezen kívül a 3-as és a 7-es számnak van egy különlegessége is:
A görög-római kultúrában e két szám szent számnak számít. Pontosabban a 3-as a makulátlan egységet jelentette a szentháromságban, a 7-es szám pedig a napok száma, és abban az időkben számon tartott bolygók száma miatt lett különleges. Ebben az időben minden varázsigét háromszor, vagy hétszer kellett elismételniük ahhoz, hogy hasson. Az orvoslásban is különleges volt a 7-es szám, hiszen úgy tartották hogyha a haldokló egyén a 7. napot túléli akkor felépül, és életben fog maradni.
***
3. szám névértéke: Erős a fantáziája, ugyanakkor meglehetősen gyakorlatias is. A legfontosabb célja a világ jobbá téttele, az ellentétek megszüntetése. Ezért tenni akar és képes is. Örökké kételkedik, ellenkezik, titlakozik és épp ezért képes megalkotni a tökéletes egységet. E névérték a váratlan felemelkedés, az elérhetetlennek vélt siker és gazdagság megtalálását jelzi.
Forrás:
https://nevnaplo.selmeczy.com/2019/03/07/perpetua-nevnap/
https://hu.wikipedia.org/wiki/Szent_Perp%C3%A9tua_%C3%A9s_Szent_Felicit%C3%A1sz