György

2023.04.24

A György férfinév a görög Georgiosz névből, illetve ennek latin Georgius formájából származik. Jelentése: földműves, gazdálkodó.

Rokon nevek: Györe, Györk, Györke: a György régi magyar becenevéből önállósult,

Gyakorisága: a 15. században a 3. leggyakoribb férfinév volt, és később is a 4-5. helyen állt. Budapesten a 19. század végén a 17., a század közepén a 6. legnépszerűbb név volt. A 20. század közepére a 9. helyen állt. 1967-ben országosan a 16., a 80-as években a 29. leggyakoribb férfinév volt. Az 1990-es években a György gyakori név volt, a Györe, Györk, Györke szórványosan fordult elő, a 2000-es években a György a 60-77. leggyakoribb férfinév, a többi nem szerepel a 100 leggyakoribb férfinév között

Április 24-e, Szent György napja a tavasz kezdete, a kikelet ünnepe volt. Erre utal a gyerekdal:
Süss fel nap,
Szent György nap,
kertek alatt a kisbárány,
majd meg fagy.

Ezen a napon hajtották ki a telelő jószágot a legelőre, ekkor szegődtek el a pásztorok, kocsisok, cselédek. Ez a nap volt a falusi tisztségviselők megválasztásának a napja is

Egyéb Györgyök

Vezetéknévként

Családnévként sok formája van, főleg becenévképzővel képzett alakokkal: Györgye, Györgyes, Györgyi, Györgyice, Györk, Györke, Györkő, Györkös, Györök, Györe, Györce

Szólások

Szent György napja van nálunk, mondják azok, akik költözködnek

Szent György-nap után kalapáccsal se lehetne visszaverni a füvet, azaz április végén már gyorsan nő a fű

Húzza-vonja, mint Gyurka az ajtót, mondják az értelmetlenül tevékenykedő emberre

A népnyelvben

- györgytallér, amulett, amit a katonák a 16. századtól viseltek évszázadokon át, hogy megóvja őket. Az amulett ezüstpénz volt, aminek az egyik oldalán Szent György képe volt.

- gégegyurka, a nagy ádámcsutkájú ember neve

- habrinkagyuri, ruhagyuri, a rendezetlen ruhájú és beszédű ember neve

- gyurkázik, a lány, aki udvaroltat magának

- kisgyurka a kisujj neve tréfásan

- fagyurka a kulacs neve tréfásan

A biológiában

gyurkafa, az ördögcérna (Lycium) neve

kevélygyurka, a rézvirág (Zinnia) neve

gyurkószilva, egy magvaváló szilvafajta

szentgyörgye, a gyöngyvirág Vas megyei neve

szentgyörgyvirág, a gyöngyvirág neve a Dunántúl más részein

szentgyörgyike, a tavaszi kankalin neve Eger környékén, máshol Szent György virága a neve

gyura, gyuri, gyurka, a kakas neve sok helyen

gyuri a kis termetű disznó neve, györgy a hízó disznó neve

Az irodalomban

Móricz Zsigmond A boldog ember című regényének főszereplője Joó György.

Földrajzi névként

Csíkszentgyörgy, település Romániában, Hargita megyében

Bácsszentgyörgy, település Bács-Kiskun megyében

Györe, Györköny, települések Tolna megyében

Tápiógyörgye, Hévízgyörk, települések Pest megyében

Balatongyörök, település Veszprém megyében

Györgytarló, település Borsod-Abaúj-Zemplén megyében

Sepsiszentgyörgy, város Romániában, Kovászna megyében

Szentgyörgyvölgy, település Zala megyében

Név elemzése:

A György név éles elme kialakulását segíti. Amit elhatároz, igyekszik megvalósítani minden akadályon keresztül. Vezető egyéniség, a gyakorlati dolgokban is jól kiismeri magát.

***

A György névvel felruházottak elméje éles, emlékezetük pontos lesz. Elhatározásaikhoz, elgondolásaikhoz szigorúan tartják magukat, elképzeléseiket nagy határozottsággal viszik véghez. Ez néha makacsságig, megátalkodottságig fajulhat, de egyben biztonságot, megbízhatóságot is nyújt.

***

A boldogság kézzelfogható tétele – ez lesz életének a mozgatója. Célja, hogy életében az állandóságot és a stabilitást megvalósítsa. Ereje abban van, hogy harcoljon és küzdjön az anyagi sikerekért. Ugyanakkor ez a csapdája is, hiszen az anyagi vágyak meghatározzák a személyiségét. Ez sokszor szenvedéllyé válik, és az már problémát okoz. Nem lehet öncélú, mert a sors azonnal elveheti azt, ami számára a legfontosabb. Tehetségét mindig mások javára kell fordítania. A testiség gyakran a csapdája, mert a kényelem, a nyugalom óvatlanná és lustává teheti. Igazi vezetői képességei vannak, de nem tud élni a lehetőségeivel, zsarnokká válhat.

***

Erő és érzékenység jellemzi e név viselőit. Vágynak arra, hogy szeressék őket, és úgy érzik, ehhez nagy csatákat kell vívniuk, hogy elnyerjék szívük hölgyének a kezét. Aztán, ha megvan a győzelem, akkor indulnak egy új csatába, hogy megint átélhessék az újabb elismerést.

A György nevűekben gyakran van együtt a harcos, erős férfi, aki állandóan sárkányokat keres, hogy legyőzhesse azokat, és a dicséretre, simogatásra vágyó kisfiú, aki szeretne egy óvó, gondoskodó ölelésben megpihenni. Szerencsés esetben sikerül mindkettőt megtalálniuk az életükben. Szeretik élvezni az élet örömeit. Arra kell figyelniük, hogy ne essenek túlzásokba, és képesek legyenek egyensúlyt teremteni az életükben.

***

György rezgésszáma:

G + Y + O + R + G + Y = 7 + 7 + 6 + 9 + 7 + 7 = 43 = 4 + 3 = 7

Jelentése, értelmezése:

7.: Az ész, és a tudatalatti rezgésszáma

Minden 7-esekre jellemző, hogy valami olyan, különleges erővel bírnak, mellyel hatással lehetnek társaikra. Nagyon jó a megérzésük, és könnyedén felszínre hozzák mások tudatalattijukban rejtőző érzelmeiket, szinte belelátnak a másikba. Nagyon erős akarattal rendelkeznek, szinte képesek lennének hipnotizálni másokat, ám ezt sosem használják ki, és természetfeletti képességüket ritkán használják.

Ezen kívül a 3-as és a 7-es számnak van egy különlegessége is:

A görög-római kultúrában e két szám szent számnak számít. Pontosabban a 3-as a makulátlan egységet jelentette a szentháromságban, a 7-es szám pedig a napok száma, és abban az időkben számon tartott bolygók száma miatt lett különleges. Ebben az időben minden varázsigét háromszor, vagy hétszer kellett elismételniük ahhoz, hogy hasson. Az orvoslásban is különleges volt a 7-es szám, hiszen úgy tartották, hogyha a haldokló egyén a 7. napot túléli, akkor felépül, és életben fog maradni.

***

7. szám névérték: Olyan tudás birtokosai, amivel könnyen irányíthatnak másokat. Nagyon erős az intuíciójuk, szinte belelátnak másokba, szinte olvasnak bennük. Erős akarattal rendelkeznek.

***

A György névvel kapcsolatosan mindenképpen említenünk kell Szent Györgyöt, aki (271 körül – 303. április 23.) római kori katona és keresztény vértanú volt, egyike a leghíresebb katonaszenteknek. Leginkább a sárkányt legyőző lovag képében ismert, emellett több ország és város védőszentjeként is tisztelik. Egyike a tizennégy segítőszentnek. A György-legenda azt a keresztény meggyőződést fejezi ki, hogy a hit megszünteti a démonok uralmát, és a gonoszt minden alakjában legyőzi.

Életének történetét és alakját a mai kutatók nem tekintik valóságnak. Az 5. században még Gelasius pápa is kijelentette, hogy György egyike azoknak a szenteknek, "akiknek tetteit csak Isten ismeri".

Előkelő kappadókiai családból származott. Diocletianus császár alatt hadiszolgálatba lépett. Kiváló kardforgató képességének és más tulajdonságainak is köszönhetően hamar magas pozícióba jutott. Ám amikor a császár a keresztényeket üldözni kezdte, lemondott hivataláról, és ellene fordult. Emiatt börtönbe vetették, és miután a legkegyetlenebb kínzásokkal sem bírták őt hitétől eltéríteni, 303-ban kivégezték.

Mind a keleti, mind a nyugati egyház vértanúját tiszteli benne.

Ő a védőszentje többek között Angliának, Portugáliának, Aragóniának, Katalóniának, Litvániának, Szerbiának, Görögországnak, Grúziának és Etiópiának, csakúgy, mint Barcelona, Moszkva, London, Freiburg im Breisgau, Ljubljana, Genova, Ferrara, Reggio Calabria, Isztambul és Bejrút városainak.

A legenda szerint megölt egy sárkányt, ezért szép páncélozott lovon ülő és dárdájával sárkányt ölő ifjúnak szokás ábrázolni. A leghíresebb Szent György-szobor, a Kolozsvári testvérek 1373-as alkotása, Prágában áll.

Gyakran ábrázolják címereken (pl. Grúzia címerének is ő a főalakja), de megjelenik pénzérméken is (az orosz rubel váltópénzén, a kopejkán). A Szent György kereszt – fehér alapon piros kereszt – több ország zászlaján is megjelenik, például az angol vagy a grúz lobogón. A Szent György-keresztet 1913-ig a harcmezőn hősiesen helytálló katonák elismeréseként adományozták. Az Orosz Birodalom alapította 1807-ben.

Több lovagrendnek patrónusa, így a magyar alapítású Szent György Lovagrendé is. A muszlim kultúrkörben Szent Dserdsis néven tisztelik (legfőképp Moszulban). Dserdsisról azt tartják, hogy negyvenszer állta ki a tűzpróbát.

Sárkányölő Szent György évszázadokon át a lovagok, fegyverkovácsok, lovaskatonák és a vándorlegények patrónusa volt. A jelenben a cserkészeké és a rendőröké.

Forrás:

https://hu.wikipedia.org/wiki/Gy%C3%B6rgy

https://www.nevenapja.hu/nevnapok/gyorgy_nevnap.html

https://nevnaplap.hu/gyorgy/

https://blog.bvkati.hu/?p=181

https://www.angyalemberek.gportal.hu/gindex.php?pg=28494742

https://mainevnap.com/gyorgy-nevnapja

https://mikorvananevnapja.hu/a-nevek-szamerteke/

https://hu.wikipedia.org/wiki/Szent_Gy%C3%B6rgy